Recliners
-
Glencroft PCU1240013 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Looking for modern comfort that makes a subtle statement? With striking design details and expertly matched leather and faux leather upholstery, this sleek power recliner delivers luxury without the fuss. The Zero³ reclining requires minimal space between wall and chair back while delivering fully supported, fully reclined comfort at the touch of a button. Its generous padding feels as good as it looks, and the adjustable headrests and USB charging are pure indulgence. It's the perfect blend of sophisticated style and innovative comfort.
$1,289.95
$2,209.95
Save $920.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Glencroft |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Sahara |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material | Leather Match |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB-A and USB-C ports • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back • Zero gap mechanism maintains consistent lower back and lumbar support throughout every stage of reclining for the ultimate relaxation experience • Power cord included; UL Listed |
| DIMENSIONS | |
| Width | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 137 lb(s) / 62.14 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 33.75 inch(es) / 85.73 cm |
| Weight | 161 lb(s) / 73.03 kg |
| Volume | 28.36 cu. ft. / 0.80 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052945287 |
-
Few sofa sleepers demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
-
$4,779.95
Save $2,000.00
$2,779.95
Top Tier 92705S2 6 pc Reclining Sectional with Chaise
(Sectionals - Reclining)Experience unparalleled comfort with this reclining sectional with chaise. It’s a stylish and invitingly soft + More
-
$2,479.95
Save $1,030.00
$1,449.95
Bleckley PCU1200115 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining sofa combines supple leather and faux + More
-
Fully upright or completely stretched out, this traditional-inspired reclining loveseat caters to the art of + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This oversized accent ottoman is a reflection of your + More
-
Complete your cozy reading nook or chic seating area with this swivel accent chair. Handsome with its dark + More
-
$2,249.95
Save $940.00
$1,309.95
Trinell W446W10 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this 5-piece entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$3,329.95
Save $1,390.00
$1,939.95
Glencroft PCU1240015 Power Reclining Sofa with ADJ Headrest
(Sofas - Power Recline)Looking for modern comfort that makes a subtle statement? With striking design details and expertly matched + More
-
$3,259.95
Save $1,360.00
$1,899.95
Glencroft PCU1240018 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Looking for modern comfort that makes a subtle statement? With striking design details and expertly matched + More
